U Staré elektrárny 291/11 710 00 Ostrava
cs

Očekávejme záplavu žádostí o nový souhlas se zpracováním osobních údajů

8. 12. 2017

Vyžadována je srozumitelnost a jasnost souhlasu – problém může být i v použití složitého právnického jazyka nebo naopak přílišné stručnosti. Souhlas nemůže být součástí obchodních podmínek – je potřeba ho získat samostatně. Udělení souhlasu pak nesmí být podmínkou poskytnutí služby v případě, že pro poskytnutí takové služby není daného souhlasu vůbec zapotřebí  – např. nelze podmiňovat nákup v e-shopu souhlasem se zasíláním marketingových sdělení. Co se týče osobních údajů, které např. e-shop potřebuje nezbytně pro zpracování objednávky,  k těm zákazník souhlas dávat nemusí, jelikož souhlas zde vyplývá ze zákona – bez osobních údajů by vůbec nebylo možné uzavřít v rámci objednávky v e-shopu kupní smlouvu.

Vzhledem k tomu, že souhlasy udělené “po staru” požadavky GDPR nesplňují, budou si je muset všechny firmy a instituce vyžádat znovu – pokud by tak neučinily, musely by osobní údaje ze svých klientských databází ke dni účinnosti GDPR smazat. Po Novém roce lze tedy očekávat nápor žádostí o souhlas.

Získání souhlasu by měly firmy umět zpětně prokázat. Většinou půjde o zaškrtnutí políčka na webu, zaslání e-mailu či podpis listiny. Souhlas lze ovšem získat i ústně během nahrávaného rozhovoru.

Petr Psotka, advokát