Načítání obsahu...

Blog

Glosář: Nepomáhající advokát jako by nebyl

25.8.2016

Jiří Klega z ostravské advokátní kanceláře Jakovidis, Klega, Partners se stal právnickým "hrdinou roku". Jeho dobročinná práce v regionu totiž inspiruje ostatní, a právem tak získal ocenění Právník roku v kategorii Pro Bono. Klega se kromě pomoci neziskovým organizacím a charitám osobně angažoval třeba v případu muže, který se kvůli takzvaným šmejdům ocitl na ulici. Pomohl mu získat zpátky bydlení, zasadil se o zastavení a vyřízení hrozící exekuce a spolu s kolegyní koncipientkou muži našli jednoduché zaměstnání. V rámci svého stavu se pak Klegovi podařilo prosadit transparentnější způsob ustavování obhájců v Karviné. Model, který navrhl, se navíc stal vzorem ostatním soudům v Česku.

Dalším, neméně významným přínosem se může pyšnit pražský advokát Štěpán Holub (mimochodem Právník roku v kategorii Pro Bono za rok 2009). Mladí evropští právníci z organizace AIJA díky jeho iniciativě nedávno vyzvali své kolegy k právní pomoci běžencům. A to buď přímým poskytováním pro bono služeb, anebo spoluprací s některou z neziskových organizací. Na domácí scéně takovou výzvu Holub připravil už loni na podzim, a to s Českou advokátní komorou. Záhy na to se rozběhla činnost pracovní skupiny, která poskytování právní pomoci uprchlíkům koordinuje, advokáty proškolí a spojí je s potřebnými.

Případy obou mužů kopírují stále rostoucí trend pro bono aktivit advokátů. S trochou nadsázky by se dalo říct, že se právníci mnohdy vrací zpátky k vysokoškolským ideálům a kromě účtování klientských hodin přispívají svými pro bono aktivitami k zajištění spravedlnosti pro potřebné. Takový trend je třeba podporovat. Kdyby se každý z více než 12 tisíc advokátů věnoval konkrétnímu člověku či tématu alespoň z poloviny tak, jako výše zmínění právníci, nebyl by možná třeba ani nový zákon o bezplatné právní pomoci.


Jaroslav Kramer, šéfredaktor měsíčníku Právní rádce


Čtěte zde: Ekonom


Líbil se Vám článek? Nenechávejte si ho pro sebe.